Vámospércsi Mátyás Király Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Székhely:
4287 Vámospércs
Iskola utca 1.

Telephely:
4287 Vámospércs
Nagy utca 4.


This is a bridge
This bridge is very long

Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával

Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával
Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával

Kirándulás székelyföldre (HAT-KP-1-2022/1-001599)


1. nap:
Indulás a reggeli órákban Vámospércsről bérelt autóbusszal. Nagykereki határátkelőnél léptünk át Romániába. Utazásunk első állomása Bánffyhunyad, Kalotaszeg történelmi központja. Örömünkre szolgált, hogy megtekinthettük Bánffyhunyad 13. századból származó gótikus stílusú református templomát, mivel Vámospércs lakossága többségében a református felekezethez tartozik. Figyelemmel hallgattuk a helyi lelkész hiteles előadását a helyi emberek életéről, a Kalotaszeg népművészetéről. Külön kiemelte a faragott koronát, a Rákóczi koszorút. Hosszú utazás után érkeztünk Korondra, ahol a Forrás Panzióban elfoglaltuk a szállásunkat. A finom meleg vacsora elfogyasztása után a gyerekek kihasználták a szálláshelyen lévő szabadidős lehetőségeket.

1.nap Bánfihunyad

szálláshely Korond

2. nap:
Reggeli után ellátogattunk a Korondi Szakközépiskolába, ahol az iskola igazgatónője fogadta a csoportot a harmadik osztályos gyerekekkel. Az igazgatónő bemutatta Korond és környéke (Sóvidék) nevezetességeit, a település iskoláját. Beszélt a település földrajzi adottságairól és ezzel kapcsolatban kialakult mesterségekről. Betekintést nyerhettünk az iskola szervezeti kultúrájába, amelyet néhány statisztikai adattal is alátámasztott intézményvezető asszony. Ezt követően a gyerekek verssel köszöntöttek bennünket. Az ajándékátadás és megvendégelést követően kötetlen beszélgetést folytathattunk a gyerekekkel és az iskola néhány pedagógusával.

2.nap Iskolalátogatás Korond
Farkaslakán megemlékeztünk Tamási Áronról és sírjánál koszorút helyeztünk el az író születésének 125. évfordulója alkalmával. Idegenvezetőnk mesélt a faszénégetés folyamatáról.

2.nap Farkaslaka Tamási Á sírjánál

A Parajdon kibányászott sótömbök feldolgozásának menetébe Korondon egy sófeldolgozó üzemben tekinthettünk be. A kirakodóvásárban a helyi kézművesek munkáit csodálhattuk meg (taplógombából készült termékek, agyagedények, fafaragványok, szőttesek).

2.nap sófeldolgozónál

Délben a Korondi-fennsík tanyavilágába (Pálpataka és Fenyőkút) tekinthettünk be. Megismerkedtünk a házikenyér, a sajtkészítés fortélyaival, majd a természet lágy ölén terített asztal várt bennünket, frissen sült kenyérrel, különböző ízesítésű házi sajtokkal, vajjal, lekvárokkal és gyógynövényekből készült teával láttak vendégül. A finom és bőséges ebédet követően lovasszekerekre pattantunk és a fenyőerdők között az utunk a tőzegláphoz vezetett. A lápon tett séta során őshonos növényekkel és állatokkal ismerkedtünk. Ezután részt vettünk egy gyógynövények feldolgozásával készült tea-, lekvár-, tinktúra- és szörp termékek bemutatóján, ahol lehetőségünk nyílt ezen termékek megkóstolására és vásárlására.

2.nap tanyavilág ebéd 2.nap Tanyavilág kenyér verése

2.nap Tanyavilág lekvár szörp

2.nap Tanyavilág Lekvérkészítőnél

2.nap Tőzegláposban

3. nap:
A reggeli után Csíkszentsimonba utaztunk és látogatást tettünk a Csíki Csipsz gyárba. Itt végig kísérhettük a csipsz gyártási folyamatát. A látogatás végén mindenki kapott kóstolóba egy tasak csipszet, a gyerekek nagy örömére. Ismét buszra szálltunk és meg sem álltunk a Gyimesekig. Rövid történelmi áttekintést hallgathattunk meg az 1000 éves határnál, az őrházban. Az ebéd elfogyasztását követően Csíksomlyó felé vitt az utunk. A Kegytemplomban a több mint 2 m magas Mária szobrát csodálhattuk meg. A legenda szerint a „Napban fürdő asszony” lábának megérintése csodatévő erejű.
A vacsorát követően egy kulturális eseményen vettünk részt a korondi művelődési házban. A folklóresten fellépett egy székelyudvarhelyi tánccsoport, a korondi iskola rézfúvós zenekara, valamint az iskola néhány tanulója népdalokat adott elő. Ajándékba egy-egy mini kürtőskalácsot kaptunk.

3.nap chipsz gyárban

3.nap Ezeréves határnál

3.nap Őrház az ezeréves határon 3.nap folklórest

 

4. nap:
A reggeli megbeszélést követően buszos kirándulást tettünk a Bözödújfalvi Emlékparkba, ahol a helyi teológus mesélt arról, hogyan éltek a magyarok az 1900-as évek második felében, hogyan zajlott Erdély elrománosítása, a falu elárasztásának történetéről, bemutatta a siratófalat, a kopjafaparkot. Az itt élők szívszorító történetének meghallgatása után a kőrispataki Szalmakalap Múzeumba látogattunk. Ott kipróbálhattuk a szalmacsillag, illetve angyal készítését, megnéztük, hogyan készülnek szalmából a különböző formájú kalapok. A búza útján láttuk a malom, az emberi erővel működő lift működését, megismertük a kenyér dagasztásának, sütésének folyamatát, ehettünk frissen sült lángost, ihattunk a Csoda-kút vizéből. Délután ellátogattunk Fehéregyházára, ahol a Petőfi Emlékmúzeumot és Ispán kutat tekintettük meg. A meghallgatott előadásból részletes és számunkra eddig ismeretlen tényeket tudtunk meg a szabadságharc erdélyi hadszínterének egyik sorsdöntő ütközetéről, amely 1849. július 31-én Segesvár mellett, a Nagy-Küküllő mentén elterülő síkon, Fehéregyháza határában zajlott.

4.nap Bözödújfalvi siratófal 4.nap Büzödújfalvi emlékpark

4.nap Körispatak szalmakalap múzeumban 4.nap Petőfi múzeumban

4.nap Körispatak szalmakalap múzeumban 4.nap Szalmakalap Múzeum
5. nap:
Reggeli után először Szovátára utaztunk, ahol a heliotermikus Medve-tó, valamint a Zöld-, Vörös- tó körül tettünk egy sétát, megtekintettük a sóhegyet. Onnan tovább utaztunk a Bucsin-tetőn át a Gyilkos-tóhoz. Meghallgattuk a tó legendáját és keletkezésének tudományos magyarázatát is. A bazárban való nézelődést, vásárlást követően a Békás-szorosban tettünk egy hosszú és izgalmas sétát. Lenyűgöztek bennünket a hatalmas sziklafalak és a lábuknál játékosan kanyargó Békás-patak látványa. Hazafele jövet megálltunk a tájban gyönyörködni a Pongrácz-tetőn.

5.nap-Békás-szorosban.jpg

5.nap Békás szorosban 2 4.nap Körispatak szalmakalap múzeumban5.nap Szováta sóhegy

 6. nap:

Korondon reggeli után elköszöntünk a szállásadóinktól, és elindulunk hazafelé. Útközben megálltunk volna Marosvásárhelyen, de maratoni futóverseny miatt a buszokat nem engedték be a belvárosba. Nagykerekinél átlépve a határt, Debrecen érintésével késő du. érkeztünk meg Vámospércsre.

Busz táblákkal